600 047 942
·
kancelaria@zespolradcow.pl
·
Pon - Pt 09:00-17:00, Częstochowa, ul. św. Rocha 6

Rozwód bez orzekania o winie – jak wygląda pozew i rozwód bez orzekania o winie?

Według danych GUS w Polsce rozwodem kończy się około 35 na 100 małżeństw. Wśród możliwych opcji są takie, gdy jedna lub obie strony są wskazane jako winne rozpadu pożycia małżeńskiego oraz gdy nie wskazuje się winnego. Zobacz, jak napisać pozew i jak przebiega procedura w przypadku rozwodu bez orzekania o winie.

Pozew o rozwód bez orzeczenia o winie

Trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego może być podstawą do rozwodu. Partnerzy mogą złożyć wtedy wniosek o rozwód bez orzekania o winie.

W przypadku, gdy strony chcą się rozwieść, lecz nie decydują się wskazywać winnego, następuje rozwód bez winy. Sąd nie wskazuje wtedy winnego rozpadu pożycia małżeńskiego.

Jak napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie?

W przypadku rozwodu bez orzeczenia sąd nie podejmuje prac mających na celu zweryfikowanie, która strona ponosi odpowiedzialność za zaistniałą sytuację, co zwykle jest korzystne dla powoda i pozwanego. Dlatego warto dowiedzieć się, jak napisać pozew rozwodowy bez orzekania o winie.

W pozwie należy wyraźnie zaznaczyć brak woli orzekania o winie. Wtedy skutki rozwodu są takie, jakby żadne z małżonków nie ponosiło winy rozpadu pożycia.

Pozew o rozwód bez orzekania o winie – wzory

Składanie tego rodzaju pozwu ma sens wtedy, gdy istnieje obopólna zgoda na rozwód bez orzekania o winie. Wzór można znaleźć np. na stronie internetowej sądu rodzinnego.

Tak, jak we wszystkich pismach skierowanych do sądu, w pierwszej kolejności wniosek powinien zawierać datę i miejsce sporządzenia, sąd do którego kierowany jest pozew. Zwykle jest to sąd okręgowy właściwy dla miejsca zamieszkania małżonków.

Kolejne informacje dotyczą danych osobowych powoda i pozwanego: imiona, nazwiska i adresy oraz numery PESEL.

Pozew jest klasycznym pismem procesowym które warto zatytułować „Pozew o rozwód bez orzekania o winie” oraz sprecyzować żądanie.

W uzasadnieniu pozwu należy określić datę i miejsce zawarcia związku małżeńskiego oraz numer aktu stanu cywilnego, dokładnie przedstawić powody rozpadu małżeństwa, ze wskazaniem w jakim czasie nastąpiło zerwanie więzi uczuciowej, fizycznej i gospodarczej. Warto też wspomnieć o niemożności odbudowania relacji. W tym miejscu należy też wskazać informacje dotyczące małoletnich dzieci małżonków oraz sytuacji mieszkaniowej małżonków.

W internecie można znaleźć przykładowe wzory wniosków o rozwód. Warto je potraktować jako wskazówkę.

Załączniki do wniosku o rozwód

We wniosku o rozwód muszą znaleźć się wszystkie potrzebne informacje, które pozwolą na sprawne prowadzenie postępowania. Aby wspólny pozew o rozwód bez orzekania o winie był kompletny, należy dołączyć załączniki:

  • potwierdzenie dokonania opłaty za złożenie wniosku (600 zł zapłacone bezpośrednio w kasie sądu lub przelewem na konto),
  • odpis skrócony aktu zawarcia małżeństwa,
  • odpis skrócony aktu urodzenia małoletniego dzieci małżonków,
  • odpis pozwu wraz z kopią załączników.

Kiedy możliwy jest rozwód bez orzekania winy?

Rozwód bez orzekania o winie jest możliwy wtedy, gdy żadna ze stron nie chce wskazać osoby, która jest winna rozpadu małżeństwa.

Kto może złożyć wniosek o zaniechanie orzekania o winie?

Sąd może orzec taki rozwód na podstawie zgodnego wniosku obojga małżonków. Rozstanie bez określenia winnego jest opcją dostępną dla wszystkich, również dla osób, które łączy wspólność małżeńska majątkowa, a także dla par wspólnie wychowujących dzieci.

Trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego – co to znaczy?

Warunkiem koniecznym do wniesienia pozwu rozwodowego jest trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Trwałość w tym sensie oznacza małe prawdopodobieństwo, że związek można naprawić i przywrócić mu jego poprzednią jakość. Zupełny rozpad to zanik trzech rodzajów więzi, które występują między małżonkami. Oto one:

  1. więź uczuciowa,
  2. więź fizyczna,
  3. więź ekonomiczna (gospodarcza).

Relacja między partnerami w prawidłowo funkcjonującym małżeństwie wymaga dialogu i współpracy. Jeśli wymienione wyżej więzi przestają działać prawidłowo, jakość życia w związku stopniowo lub drastycznie pogarsza się. Może to doprowadzić do kryzysu w związku, a nawet do podjęcia decyzji o rozwodzie.

Rozwód bez orzekania o winie a podział majątku

Czy rodzaj rozwodu ma znaczenie, jeśli chodzi o podział majątku? Okazuje się, że obie kwestie rozpatrywane są oddzielnie i kwestia winy małżonków nie ma żadnego znaczenia, jeśli chodzi o rozporządzenie majątkiem po rozwodzie.

Jak wygląda rozwód bez orzekania o winie?

Po złożeniu kompletnego pozwu o rozwód sąd bada, czy można wydać wyrok rozwodowy na podstawie zaistniałych okoliczności. Na tym etapie weryfikowane jest to, czy rzeczywiście nastąpił rozpad więzi uczuciowej, fizycznej i gospodarczej między małżonkami. W odpowiedzi na pozew złożony przez powoda, gdy nie żąda się orzekania o winie, sąd nie podejmuje czynności mających na celu zweryfikowanie, która ze stron (lub obie strony) jest winna rozpadu pożycia małżeńskiego. W takim sytuacjach sąd odbiera oświadczenie każdego z małżonków.

Odpis otrzymanego pozwu o rozwód sąd przekazuje pozwanemu. Następnie małżonek ma czas do złożenia własnych argumentów dotyczących kwestii rozkładu pożycia. Sąd wyznacza termin pierwszej rozprawy, na której obie strony powinny być obecne. Warto jednak wiedzieć, że gdy toczy się rozwód bez orzekania o winie, nieobecność pozwanego nie powoduje wstrzymania postępowania sądowego.

Zalety rozwodu bez orzekania o winie

Najistotniejszą zaletą tego typu rozwodu jest czas trwania procedury. Wiele osób z tego powodu decyduje się na rozwód bez orzekania o winie. Ile trwa taki rozwód? W przypadku zgodności partnerów, rozwód można dostać nawet już po pierwszej rozprawie, a maksymalnie po dwóch spotkaniach w sądzie. Zwykle oznacza to uzyskanie rozwodu po czasie krótszym niż pół roku od złożenia pozwu. Rozwód bez orzekania winy pozwala też na spokojne i kulturalne rozstanie. Klasycznym przykładem jest rozwód bez alimentów na dzieci, który zwykle przebiega szybko i sprawnie.

Rozwód bez orzekania o winie to sposób na przyspieszenie sfinalizowania zakończenia małżeństwa. Złożenie pozwu bez żądania orzeczenia winy skutkuje tym, że sąd weryfikuje jedynie trwałość i zupełność rozpadu pożycia małżeńskiego. Odpowiednie wypełnienie i uzasadnienie wniosku o rozwód bez orzeczenia o winie to podstawa do ubiegania się o taki wyrok w sprawie rozwodowej.

Related Posts