W wyniku rozwodu majątek małżonków może podlegać podziałowi w zależności od tego, jaki ustrój majątkowy panuje w małżeństwie. Warto dobrze poznać te kwestie, by przygotować się do formalności związanych z podziałem majątku.
Wpływ rozwodu na składniki majątku byłych małżonków
Rozwód niesie ze sobą konieczność uregulowania wielu kwestii, m.in. kwestii finansowych. Majątek zgromadzony przez małżonków w przypadku obowiązywania ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej podlega podziałowi, najczęściej równo na pół. Inaczej sprawa wygląda w sytuacji, gdy małżonkowie podpisali umowę modyfikującą ten ustrój, popularnie nazywaną intercyzą, ponieważ wtedy wyodrębnione są majątek wspólny i majątki osobiste małżonków.
Podział firmy jednoosobowej po rozwodzie
Podział przedsiębiorstwa po rozwodzie jest jedną z ważnych kwestii, które należy zrozumieć. W przypadku działalności jednoosobowej założonej w czasie trwania małżeństwa cały majątek firmy wchodzi w skład majątku osoby fizycznej, a więc jest majątkiem wspólnym małżonków. Są to nie tylko pieniądze zgromadzone na koncie firmowym, ale też to, co zostało wytworzone przez przedsiębiorstwo oraz części majątku, które zostały do niego wprowadzone: nieruchomości, pojazdy, maszyny i inne rzeczy będące własnością firmy.
Podział firmy przy rozwodzie
Rozwód jest momentem, w którym ustawowa wspólność majątkowa małżeńska przestaje istnieć. Wtedy bezudziałowa wspólność w majątku przechodzi we wspólność w częściach ułamkowych. Podział firmy po rozwodzie może przedstawiać się nieco inaczej, w zależności od konkretnego przypadku:
- jeśli firma została założona przed wstąpieniem w związek małżeński – majątek zgromadzony przed dniem wstąpienia w związek małżeński liczony jest co do zasady jako majątek osobisty przedsiębiorcy, a majątek zgromadzony po tym dniu jest rozpatrywany osobno;
- nakłady na rzecz firmy poniesione z majątku osobistego jednego z małżonków – należy rozstrzygnąć, jaka część nakładów została zrealizowana z majątku osobistego;
- nakłady na rzecz firmy poniesione z majątku wspólnego małżonków – ta część nakładów dzielona jest po równo między byłych małżonków zgodnie z założeniami wspólności małżeńskiej;
- małżonkowie podpisali intercyzę, która precyzyjnie określa części majątku należące do majątku wspólnego i osobistego. W takiej sytuacji podział jest prosty i nie powinien być przedmiotem sporów.
Formalny podział przedsiębiorstwa po rozwodzie
Podział majątku przedsiębiorcy i jego współmałżonka może być dokonany na dwa sposoby: poprzez zgodną umowę sporządzoną w obecności notariusza lub na drodze sądowej, by rozstrzygnąć spór dotyczący udziałów małżonków w majątku.
Rozwód a firma męża – jak może wyglądać podział majątku firmowego?
Częstą praktyką jest pozostawienie majątku firmy osobie prowadzącej dotychczas działalność z ustanowieniem obowiązku spłaty drugiego małżonka. Wtedy przedsiębiorca musi zapłacić byłemu współmałżonkowi równowartość połowy majątku firmy lub innej ustalonej części.
Sprzedaż firmy przez komornika
W szczególnych przypadkach, gdy nie ma perspektyw na osiągnięcie kompromisu przez rozwodzące się osoby, sąd może zdecydować o sprzedaży majątku firmowego w celu dokonania podziału. Taka sprzedaż zwykle nie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem dla stron, ponieważ istnieje spore ryzyko uzyskania niższej ceny niż to wynika z wartości firmy.
Udziały w spółce a rozwód – najważniejsze kwestie
Nieco inaczej wygląda kwestia udziałów w spółce. Wynika to z faktu, iż spółka ma odrębny majątek. Jeśli jedno z rozwodzących się małżonków jest właścicielem udziałów w spółce cywilnej lub osobowej, drugie nie nabywa żadnych praw do udziałów. Ma to miejsce dopiero po rozwiązaniu spółki i podziale jej majątku między wspólnikami. Wtedy część majątku przypadająca wspólnikowi lub akcjonariuszowi wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków.
Podział majątku firmowego lub majątku wynikającego z posiadania udziałów w spółce po rozwodzie jest dość skomplikowaną procedurą. Liczba możliwych scenariuszy jest spora, a rozwiązanie zależy od momentu założenia firmy, ustroju majątkowego w małżeństwie oraz rodzaju podmiotu.
Jeśli potrzebujesz pomocy naszej Kancelarii skontaktuj się z naszym prawnikiem.
Kancelaria Radców Prawnych Puczyńska & Małyszka
Świętego Rocha 6
42-200 Częstochowa
600 047 942
kancelaria@zespolradcow.pl