600 047 942
·
kancelaria@zespolradcow.pl
·
Pon - Pt 09:00-17:00, Częstochowa, ul. św. Rocha 6

Alimenty na żonę – ile wynoszą minimalne i średnie alimenty na żonę?

Alimenty na małżonka są interesującą formą wsparcia dla byłego współmałżonka znajdującego się w gorszej sytuacji ekonomicznej. Czy takie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Zobacz, kiedy się należą alimenty na żonę.

Kiedy mogą zostać zasądzone alimenty na żonę?

Obowiązek alimentacyjny męża wobec żony może zostać wskazany zarówno w trakcie trwania małżeństwa, jak i po rozwodzie. Wynika to z faktu, iż w obu sytuacjach może dojść do braku możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb finansowych jednego z małżonków.

O przyznaniu alimentów na żonę decyduje sąd. Podstawą jest brak wystarczających środków potrzebnych do zaspokojenia najważniejszych potrzeb małżonki. Rozwiązanie to stosowane jest w określonych sytuacjach.

Rozwód z orzeczeniem o winie – alimenty na żonę

Żona może ubiegać się o alimenty na siebie, gdy jej sytuacja ekonomiczna jest trudna. Najczęściej jest to konsekwencja rozwodu z orzeczeniem o winie współmałżonka. Jeśli do rozpadu pożycia doszło z ewidentnej winy jednego z małżonków, drugi może żądać od niego rekompensaty finansowej w postaci alimentów. Jest to rozwiązanie zasadne w sytuacji, gdy w wyniku rozwodu i podziału majątku doszło do pogorszenia sytuacji finansowej małżonka.

Alimenty na małżonka – rozwód za porozumieniem stron

Co w sytuacji, jeśli żadna ze stron nie została wskazana jako wyłączny winowajca rozpadu pożycia małżeńskiego? Alimenty mogą być przyznane tylko wtedy, gdy żona nie jest w stanie zaspokoić swoich potrzeb, gdyż jej możliwości zarobkowe i majątkowe nie są wystarczające. W takim wypadku zakres świadczeń powinien odpowiadać realnym potrzebom strony adekwatnym do jej wieku, stanu zdrowia i innych ważnych okoliczności.
Orzeczenie o winie nie jest więc jedyną sytuacją, w której można ubiegać się o świadczenie pieniężne na żonę. Alimenty stosowane są również wtedy, gdy do rozwodu doszło bez orzekania o winie, ale jedno ze współmałżonków pozostaje w niedostatku. W tym przypadku niedostatek jest rozumiany jako brak wystarczających środków materialnych niezbędnych do zaspokojenia podstawowych potrzeb egzystencjalnych małżonka.

Od czego zależy wysokość alimentów na małżonka?

Wysokość alimentów na małżonka zależy od wielu czynników. Do jej określenia pomocna jest obecność prawnika. Wiele osób zastanawia się, ile wynoszą alimenty na żonę. Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie.

Alimenty zastępują wsparcie finansowe, jakim obdarzają się małżonkowie będący w związku. Konsekwencją rozpadu pożycia i rozwodu jest zakończenie pomocy materialnej, co w wielu przypadkach oznacza znaczne pogorszenie sytuacji jednej ze stron. Przykładem takiego stanu rzeczy jest np. małżeństwo, w którym mąż pracuje zarobkowo, a żona zajmuje się domem. Ma to miejsce także wtedy, gdy żona nie pracuje lub zarabia znacznie mniej, niż jej współmałżonek.

Aby można było zasądzić świadczenie, małżonek domagający się alimentów musi udokumentować pogorszenie swojej sytuacji materialnej. Gdy sąd zdecydował o tym, że mąż ma płacić alimenty na żonę, wysokość świadczenia musi zaspokajać jej potrzeby i jednocześnie nie powodować niedostatku u zobowiązanego.

Sąd bierze pod uwagę możliwości finansowe męża (zarówno zarobki, jak i majątek) oraz sytuację finansową żony. Obowiązek wspierania byłej współmałżonki musi być adekwatny do jej potrzeb i możliwy do zaspokojenia z zarobków byłego małżonka.

Jaka jest minimalna wysokość alimentów na żonę?

Najniższe alimenty muszą zaspokajać podstawowe potrzeby osoby znajdującej się w niedostatku. Małżonek domagający się alimentów musi jednak udowodnić, że nie ma możliwości samodzielnej poprawy swojej sytuacji materialnej. Jeśli współmałżonek pozwany nie został uznany za winnego rozpadu małżeństwa, mogą mu zostać zasądzone minimalne alimenty na małżonka wynoszące tyle, ile wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb, w tym potrzeb mieszkaniowych. Wysokość świadczenia zależy od poziomu kosztów utrzymania żony.

W takim razie ile wynoszą średnie alimenty na żonę? Tutaj kwota jest odpowiednio wyższa, niezbędna do zapewnienia poziomu życia zbliżonego do życia przed rozwodem. Średnia wysokość alimentów na małżonka zależy od potrzeb żony i dochodów męża. Samodzielne obliczenie końcowej kwoty jest dość trudne, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Jak obliczyć alimenty na żonę?

Co do zasady alimenty na żonę powinny zapewnić jej możliwość utrzymania takiego samego poziomu materialnego, jaki miała będąc w związku małżeńskim. Jeśli do rozwodu doszło z wyłącznej winy jednego ze współmałżonków, druga strona może skutecznie domagać się alimentów w wysokości zarobków męża. Często na potrzeby ustalenia wysokości alimentów porównuje się kwotę zarobków i koszty utrzymania. Nadwyżka w tej sytuacji stanowi zbliżoną wartość alimentów.

Jak długo trzeba płacić alimenty na małżonka?

Obowiązek płacenia alimentów na żonę może ulec zmianie na skutek ustania lub zmiany przesłanek do ustanowienia takiego świadczenia, tj. istotnej poprawy lub pogorszenia sytuacji majątkowej jednej lub obu stron (np. wstąpienie żony w nowy związek małżeński). Świadczenie płacone przez osobę, która nie została uznana winną za rozpad małżeństwa przyznawane jest na 5 lat. Po tym czasie może zostać wydany wyrok uchylający obowiązek alimentacyjny wobec byłego małżonka. O alimenty można ubiegać się w okresie do 5 lat po zapadnięciu prawomocnego wyroku sądu potwierdzającego rozwód. Po tym terminie były małżonek traci to prawo.

W niektórych sytuacjach alimenty na żonę mogą zostać zasądzone dożywotnio. Dotyczy to rozwodu z orzeczeniem o winie jednego ze współmałżonków oraz z orzeczeniem o winie obojga współmałżonków. Obowiązek alimentacyjny nie podlega dziedziczeniu, a więc wygasa w chwili śmierci osoby uprawnionej.

W wyniku rozwodu może dojść do istotnego pogorszenia sytuacji majątkowej. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, warto sprawdzić, czy przysługują Ci alimenty na małżonka. Skontaktuj się z prawnikiem specjalizującym się w sprawach rodzinnych, by wyjaśnił Ci, jak ubiegać się o takie świadczenie.

Related Posts