600 047 942
·
kancelaria@zespolradcow.pl
·
Pon - Pt 09:00-17:00, Częstochowa, ul. św. Rocha 6

Alimenty na dorosłe dziecko – do kiedy płaci się alimenty na uczące się lub studiujące dorosłe dziecko?

Co do zasady alimenty na dziecko są świadczeniem mającym zapewnić wsparcie finansowe w wychowywaniu potomstwa. Osiągnięcie pełnoletniości nie powoduje ustania obowiązku alimentacyjnego.

Alimenty na dorosłe dziecko – podstawa prawna

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka wynika wprost z art. 133 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jego treść wskazuje, że zobowiązania alimentacyjne mają rodzice dziecka, które nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać i zagwarantować godnych warunków życia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dochody z majątku dziecka pozwalają na pokrycie kosztów utrzymania. Koniec alimentów na dorosłe dzieci jest więc tożsamy z momentem osiągnięcia przez nie samodzielności finansowej.

Alimenty dla dorosłego dziecka od rodziców – jak długo trzeba je płacić?

Alimenty dla dorosłych dzieci w prawie polskim oznaczają przekazywanie na dziecko ustalonej przez sąd kwoty regularnie co miesiąc. Jest to forma wsparcia od rodziców dla dziecka.

Brak kontaktu z dorosłym dzieckiem a alimenty – czy jakość relacji ma znaczenie?

Nieutrzymywanie kontaktów osobistych z dzieckiem lub dziećmi nie sprawia, że obowiązek alimentacyjny ustaje. Jest on całkowicie niezależny od rodzaju i jakości relacji, jakie występują między nimi. Alimenty obowiązują bez względu na to, gdzie dziecko obecnie przebywa. Nie ma też znaczenia to, czy dziecko pochodzi z formalnego, czy nieformalnego związku. Co więcej, dorosłe dziecko nie może zrzec się prawa do alimentów przysługujących mu od rodziców.

Alimenty na dorosłe dziecko nie uczące się i niepracujące

W przypadku, gdy dorosłe dziecko nie uczy się ani nie pracuje i sytuacja ta nie wynika bezpośrednio z braku takiej możliwości, sąd może zdecydować o wygaśnięciu obowiązku alimentacyjnego. Jeśli sędzia uzna, że dziecko nie dąży do samodzielnego utrzymania się i jest to ewidentnie sytuacja zawiniona, oddali pozew dziecka o alimenty. Pod uwagę brane są predyspozycje i działania osoby dorosłej w kierunku podjęcia pracy pozwalającej zaspokoić podstawowe potrzeby mieszkaniowe, żywieniowe itd.

Alimenty na dorosłe uczące się dziecko

Jeśli dziecko uczy się lub studiuje po ukończeniu 18. roku życia i w związku z tym nie jest w stanie podjąć pracy zarobkowej, rodzice są zobligowani do pomocy finansowej. Do kiedy alimenty na dorosłe dziecko są obowiązkiem rodziców? Z uwagi na fakt, iż czas poświęcony na naukę nie pozwala na podjęcie pracy zawodowej, można przyjąć, że obowiązek zwykle wygasa po zakończeniu nauki i podjęciu pracy.

Alimenty na dorosłe dziecko studiujące mają też swoje ograniczenia. Obowiązek może wygasnąć, gdy dziecko ze swojej winy doprowadza do przedłużenia okresu studiów ponad przyjętą normę.

Czy trzeba płacić alimenty na pracujące dziecko?

Wiele osób zastanawia się, czy rodzic musi płacić alimenty na dorosłe dziecko, które pracuje. W zależności od sytuacji finansowej dziecka, może ono nadal korzystać z alimentów (np. w zmniejszonej kwocie) od rodziców, jeśli uzyskiwane wynagrodzenie nie pokrywa najważniejszych potrzeb. Gdy osoba dorosła dąży do poprawienia swojej sytuacji finansowej poprzez naukę, zwiększanie kompetencji itd., alimenty nadal jej przysługują, zanim osiągnie moment, w którym sama będzie w stanie zadbać o swoje utrzymanie.

Bezterminowe alimenty na dorosłe dziecko

W sytuacji, gdy dziecko nie może podjąć pracy zawodowej w celu zapewnienia swojego utrzymania, obowiązek alimentacyjny może być określony jako bezterminowy. Muszą wtedy istnieć ważne powody takiego stanu rzeczy. Ma to miejsce, gdy dziecko jest trwale niepełnosprawne, chore lub upośledzone w znacznym stopniu. Przykładem są alimenty na dorosłe dziecko chore psychicznie, które mogą zostać zasądzone bezterminowo, nawet dożywotnio.

Kiedy przestają obowiązywać alimenty dla dorosłego dziecka – szczególne przypadki

Obowiązek alimentacyjny nie kończy się w momencie osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Jeśli dziecko kontynuuje naukę, rodzic nadal jest zobowiązany do przekazywania określonej kwoty na utrzymanie potomka.

Możliwości finansowe rodziców dziecka

W przypadku dziecka pełnoletniego rodzice mogą wnieść o wstrzymanie obowiązku alimentacyjnego, gdy płacenie alimentów powoduje nadmierny uszczerbek na ich sytuacji finansowej, a także wtedy, gdy dziecko nie dokłada wystarczających starań ku temu, by uzyskać samodzielność finansową.

Założenie rodziny przez dorosłe dziecko

Jeśli dorosłe dziecko, mimo wstąpienia w związek małżeński, nie jest jeszcze w stanie utrzymać się bez alimentów, są one nadal wymagane. Alimenty na dorosłe dziecko, które ma dziecko przysługują w nielicznych przypadkach, gdy np. dorosły uprawniony do otrzymywania alimentów kontynuuje naukę i mimo faktu założenia rodziny nie jest w stanie zapewnić sobie utrzymania.

Jak przestać płacić alimenty?

Pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego względem dorosłych dzieci może złożyć rodzic, który uważa, że jego dziecko jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Jeśli jednak tego nie robi bez istotnego powodu, sąd może przychylić się do wniosku i zdecydować o ustaniu obowiązku alimentacyjnego.

Alimenty dla dorosłego dziecka – komu płacić?

Zanim dziecko osiągnie pełnoletność, comiesięczne kwoty z tytułu alimentów płacone są na konto rodzica, z którym dziecko mieszka, czyli jego opiekuna prawnego. Wynika to z faktu, iż nieletni nie może działać we własnym imieniu. W kwestiach finansowych pełnomocnikiem małoletniego jest jego przedstawiciel ustawowy, czyli rodzic lub opiekun.

Czy taka sytuacja powinna mieć dalej miejsce po uzyskaniu przez dziecko wieku dorosłego? Zasadniczo od dnia ukończenia osiemnastego roku życia przez osobę uprawnioną, świadczenie alimentacyjne powinno być przekazywane dziecku do rąk własnych. W szczególnym przypadku osiągnięcie pełnoletności w świetle prawa następuje wcześniej. Jest to sytuacja, gdy nieletni wstępuje w związek małżeński w wieku 16 lub 17 lat.

W szczególnych przypadkach alimenty od rodziców dla dorosłych dzieci mogą nadal trafiać osoby będącej wcześniej opiekunem prawnym. Decyzję taką może podjąć samo dziecko. Aby było to możliwe, po ukończeniu osiemnastego roku życia musi ono złożyć specjalne oświadczenie, w którym określi, czy alimenty mają trafiać na konto rodzica, czy też woli, by były przekazywane bezpośrednio do niego.

Jeśli osoba uprawniona nie wyrazi żadnych preferencji co do tego, gdzie powinny trafiać alimenty, rodzic zobowiązany do ich wypłacania powinien zacząć przekazywać pieniądze bezpośrednio dziecku. Do takiej zmiany nie jest potrzebne orzeczenie sądu.

Rodzice są zobowiązani prawnie i moralnie do zapewnienia dziecku utrzymania aż do momentu, w którym uzyska ono samodzielność finansową. Obowiązek ten nie wygasa wraz z uzyskaniem przez nie pełnoletności. W prawie nie ma określonej górnej granicy wieku, do jakiego przysługują dziecku alimenty od rodzica. Dopiero gdy dziecko założy swoją rodzinę lub podejmie pracę, która zapewni mu utrzymanie, rodzic przestaje być zobligowany do płacenia świadczenia.

Related Posts