600 047 942
·
kancelaria@zespolradcow.pl
·
Pon - Pt 09:00-17:00, Częstochowa, ul. św. Rocha 6

Rozwód z alkoholikiem – jak wnieść pozew o rozwód z orzeczeniem o winie męża alkoholika?

Alkoholizm jednego z małżonków może być przyczyną trwałego i całkowitego rozkładu pożycia małżeńskiego. Z tego powodu następstwem uzależnienia współmałżonka w licznych przypadkach jest rozwód. Sprawdź, jak skutecznie zakończyć związek małżeński, gdy Twój mąż nadużywa alkoholu!

Rozwód z alkoholikiem – czy uzależnienie może być podstawą do złożenia pozwu rozwodowego?

Alkoholicy niekiedy mając świadomość tego, że nadużywanie przez nich alkoholu niszczy życie rodziny, próbują się leczyć. Terapie grupowe i indywidualne, różne stowarzyszenia oraz wsparcie najbliższych są w takich wypadkach nieocenioną pomocą. Jednak zdarza się, że osoba uzależniona od alkoholu nie chce podjąć leczenia lub leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów.

Czasami alkoholik stwarza zagrożenie dla siebie i innych. Może przejawiać zachowania agresywne i być nieobliczalny. Do tego dochodzi trudna sytuacja rodzinna, społeczna i finansowa. Wiele kobiet boryka się z przemocą domową, którą stosuje wobec nich mąż alkoholik. Rozwód jest często w takich przypadku jedyną szansą na odzyskanie spokojnego życia dla całej rodziny, szczególnie dla partnerek oraz dzieci.

W takim przypadku uzależnienie męża od alkoholu oraz brak woli poprawy tego stanu rzeczy może być bezpośrednią przyczyną złożenia przez żonę pozwu o rozwód z orzeczeniem o winie. Podstawową przesłanką nie jest tu sam fakt spożywania alkoholu, lecz zachowanie męża alkoholika. Jest to najczęściej ważny powód ustania więzi między małżonkami, a w konsekwencji całkowitego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Jak napisać pozew o rozwód z orzeczeniem o winie męża alkoholika?

Wiele kobiet znajdujących się w opisanej wyżej sytuacji stawia sobie pytanie, jak się rozwieść z alkoholikiem? Decyzja o rozwodzie to często efekt wieloletnich zmagań ze skutkami nałogu. Trauma żony i dzieci często jednak powoduje pewne wycofanie i uległość, którą rodzina alkoholika może wykształcić w czasie trwania związku jako mechanizm obronny. W takiej sytuacji wsparciem może być psycholog lub prawnik. Trzeba wyraźnie podkreślić, że w sytuacji, gdy nie ma perspektyw poprawy, małżeństwo najlepiej jest zakończyć.

Pozew o rozwód z alkoholikiem z orzeczeniem o winie

W dokumencie należy jasno wskazać, że na skutek uzależnienia między małżonkami nastąpił całkowity i trwały rozkład pożycia małżeńskiego, czyli ustanie więzi gospodarczych, duchowych oraz fizycznych. Choroba alkoholowa może powodować trudności ze znalezieniem pracy lub jej utrzymaniem, brak podejmowania obowiązków wynikających z faktu założenia rodziny, przemoc domową. Czasem pojawia się niechęć lub niemożność podejmowania współżycia. Wszystko są to bardzo dobre argumenty przemawiające za tym, że w danym przypadku należy mówić o rozwodzie z orzeczeniem o winie męża alkoholika. Analogiczna sytuacja ma miejsce wówczas, gdy osobą odpowiedzialną za rozkład małżeństwa jest żona alkoholiczka.

Jak udowodnić winę męża alkoholika?

W pozwie o rozwód z orzeczeniem o winie męża alkoholika trzeba możliwie dokładnie opisać przyczynę rozkładu pożycia małżeńskiego. Warto uwzględnić konkretne przykłady zachowań partnera, które miały negatywne konsekwencje finansowe, zdrowotne lub społeczne. Należy podkreślić wpływ uzależnienia na stan psychiczny, emocjonalny i zdrowie małoletnich dzieci.

Dobrym krokiem jest gromadzenie i przedstawienie dowodów na winę męża alkoholika. Mogą to być np. notatki policyjne, zeznania świadków, obdukcje, niebieska karta itd.

Co zrobić, gdy mąż alkoholik nie zgadza się na rozwód?

Warto zdecydować się na rozwód, gdy mąż pije i nie chce poddać się leczeniu lub leczenie nie przynosi oczekiwanych skutków. W takiej sytuacji pozostawanie w związku małżeńskim skutkuje dalszym narażeniem żony i dzieci na niebezpieczeństwo dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego. Agresywny mąż nadużywający alkoholu to osoba, której trudno zaufać. Nie daje to dobrych perspektyw na przyszłość, stąd często rozwód jest jedynym słusznym wyjściem. Jednak co zrobić w przypadku, gdy współmałżonek nie wyraża zgody na rozstanie?

Przykładem takiej sytuacji jest rozwód z wysoko funkcjonującym alkoholikiem, który dobrze ukrywa swój nałóg, choć nie jest to reguła. Jednak ten typ alkoholika nie sprawia wrażenia osoby uzależnionej. Może mieć pracę, jest lubiany i poważany w otoczeniu. W związku z tym żonie może być trudniej udowodnić alkoholizm męża. Dlatego bardzo ważne jest dokumentowanie wszystkich zachowań męża negatywnie wpływających na życie rodziny. Pozew o rozwód z powodu alkoholu trzeba odpowiednio uzasadnić, by przekonać sąd o rozkładzie pożycia i o winie małżonka.

Rozwód z alkoholikiem – podział majątku

Przy okazji rozwodu warto zabezpieczyć swoje potrzeby życiowe. W takiej sytuacji istotną kwestią jest podział majątku. Nałóg alkoholowy często jest powodem przykrych konsekwencji związanych z brakiem pracy, dużymi kwotami wydawanymi w związku z uzależnieniem (na alkohol, leczenie itd).

W kwestii rozwodu z podziałem majątku istotna nie jest przyczyna rozkładu pożycia małżeńskiego, ale wkład finansowy, sposób budowania wspólnego majątku i zarządzania nim. Dobrze udowodnione niekorzystne rozporządzanie wspólnym majątkiem może być przyczyną podziału majątku na korzyść żony. Znaczenie ma oczywiście kwestia ustroju, jaki panuje w małżeństwie – czy jest to ustawowa wspólność małżeńska, czy rozdzielność majątkowa.

Separacja czy rozwód z alkoholikiem?

Niekiedy żona nie chce decydować się od razu na ostateczny krok i zamiast rozwodu z alkoholikiem wybiera separację. Jaka jest różnica między tymi dwoma rozwiązaniami? Wbrew pozorom, nie jest to kwestia zachowania drogi oficjalnej w przypadku rozwodu i zwykłego rozstania w przypadku separacji.

Podobieństwa separacji i rozwodu

Separacja tak samo jak rozwód może zostać orzeczona przez sąd i ma wtedy skutki prawne. Korzyścią rozwodu i separacji może być np. nakaz eksmisji, gdy obecność małżonka alkoholika w domu stwarza realne zagrożenie dla żony i dzieci.

Warto pamiętać, że rozwód z orzeczeniem o winie trwa dość długo i cała procedura może zająć kilka-kilkanaście miesięcy, co oznacza, że zwykle orzeczenie separacji można uzyskać szybciej niż rozwód z orzeczeniem o winie. Nie jest to jednak reguła, ponieważ wiele zależy od odpowiedniego uzasadnienia wniosku oraz od udowodnienia faktu całkowitego i trwałego rozkładu pożycia.

Separacja a rozwód – najważniejsze różnice

W przypadku separacji nie jest możliwe ponowne zamążpójście, ponieważ w świetle prawa małżeństwo nie przestaje istnieć. Separacja uchyla wspólność małżeńską. Ustanowienie rozdzielności majątkowej pozwala na uniknięcie nieprzyjemnych konsekwencji finansowych związanych z uzależnieniem współmałżonka.

Gdy borykasz się ze skutkami uzależnienia Twojego męża od alkoholu, często jedynym rozwiązaniem jest zakończenie związku. Pamiętaj, że gdy małżeństwa nie da się uratować, masz prawo zdecydować się na rozwód z orzeczeniem o winie współmałżonka. Pomoże Ci w tym dobry prawnik specjalizujący się w sprawach rodzinnych. Alkoholizm jednej osoby często niszczy całe rodziny, więc, jeśli partner nie dąży do wyjścia z nałogu, warto rozważyć rozstanie.

 

Kancelaria Radców Prawnych Puczyńska & Małyszka
Świętego Rocha 6
42-200 Częstochowa
600 047 942
kancelaria@zespolradcow.pl

Related Posts